Critical Safety Melding: Geldigheid brevetten
Is je vluchtvoorbereiding wel compleet?
Naar aanleiding van recente voorvallen vraagt het bestuur de leden extra aandacht voor het volgende.
Geldigheid van brevet en medical
Onlangs is gebleken dat er weleens leden vliegen met verlopen LAPL of class rating en/of medical. Controleer daarom regelmatig wanneer je LAPL of class rating en medical verlopen en zorg er bijtijds voor dat je de geldigheid verlengt. Het is de verantwoordelijkheid van de piloot zelf om ervoor te zorgen dat alle noodzakelijke documenten nog geldig zijn en het bestuur wijst vliegers erop dat men niet verzekerd is als men met verlopen papieren toch gaat vliegen.
Geldigheid medical:

* Een medical afgegeven voor de leeftijd van 40 jaar is niet meer geldig na de leeftijd van 42 jaar
** Een medical afgegeven voordat de leeftijd van 50 jaar is bereikt, is uiterlijk geldig tot de leeftijd van 51 jaar.
Na het verlopen van een Klasse 2 medical vliegen sommige mensen door op een LAPL medical. In die periode mag je geen vluchten uitvoeren waarvoor een PPL of hoger nodig is. Dat betekent dus niet buiten de EU vliegen (ook niet naar het Verenigd Koninkrijk) en geen instructie geven.
Je LAPL brevet hoeft niet verlengd te worden, maar blijft geldig als je in de twee jaar voorafgaand aan je vlucht aan één van de twee volgende voorwaarden hebt voldaan:
- Je bent geslaagd voor een prof check door een examinator, of
- Je hebt tenminste 12 uur vliegtijd als PIC, dual of solo onder toezicht van een FI, waaronder:
- 12 starts en landingen
- Herhalingstraining van tenminste 1 uur met een FI
De Class Rating SEP is twee jaar geldig na afgifte, of in geval van verlenging 2 jaar na de vervaldatum. Onder verlenging (revalidation) wordt verstaan het verlengen van de class rating voordat de vervaldatum verstreken is. Als de vervaldatum is verstreken is er geen sprake meer van verlenging, maar van hernieuwde afgifte (renewal).
Verlengen van de SEP class rating kan op twee manieren:
- Door een prof check met een examinator binnen 3 maanden voorafgaand aan de vervaldatum. Het mag wel eerder dan 3 maanden voor de vervaldatum, maar dan wordt de nieuwe vervaldatum 2 jaar na de profcheck. Óf
- In de 12 maanden voor de vervaldatum minimaal 12 uur SEP vliegen, waarvan:
- Minimaal 6 uur als PIC
- 12 starts en landingen
- Een trainingsvlucht van minimaal 1 uur met een FI.
Als een SEP class rating verlopen is kan hernieuwde afgifte uitsluitend gebeuren door een prof check met een examinator via een ATO of DTO. Bij de ACHA is afgesproken dat onze Head of Training, Dion Polman vaststelt of de vlieger voor de profcheck aanvullende training nodig heeft. Mocht je SEP verlopen zijn, dan kun je contact opnemen met Dion, dionpolman@hotmail.com, of 06-51 98 81 80
Het bestuur is doende om de vervaldata van de medicals en de SEP class rating in AVRAS te kunnen zetten. Daarmee kunnen leden een seintje krijgen als de papieren hun geldigheid gaan verliezen. Hierover meer op de najaars ALV.
Verder is er nog de wettelijke bevoegdheid om passagiers mee te kunnen nemen. Hiervoor moet je in de 3 maanden voorafgaand aan je vlucht minimaal 3 starts en landingen (geen go-around) hebben gemaakt.
Als laatste is er nog de clubregel dat je in de 3 maanden voorafgaand aan je vlucht op het type hebt gevlogen dat je wilt huren. Als dat niet het geval is, kun je met iedere club instructeur een 90 dagen check doen.
Kijk nog eens na wanneer je papieren verlopen en zorg dat ze geldig zijn als je gaat vliegen.